Windham Weaponry AKICITA-PW28 Wood 12 GA 28" 3" Hunting Shotgun
Description
SKU: 18189647
  • Turkish walnut stock
  • AISI 4140 carbon steel barrel
  • 7075-T6 aluminum alloy receiver
  • Brass bead front sight
  • Manual safety
  • Choke: MCH (F, M, C)
  • Caliber: 12 gauge
  • Magazine capacity: 5+1
  • Trigger pull weight: 4.8-5.5 lb.
  • Drop at comb: 1.45"
  • Drop at heel: 2.25"
  • Stock shims: +5: 1.53"/2.4"; -5: 1.37"/2"; -10: 1.29"/1.85": -15: 1.25"/1.69"
  • Length of pull: 13.95"
  • Chamber: 3"
  • Barrel length: 28"
  • Overall length: 49"
  • Weight: 7 lbs. 1 oz.
View AllClose
Additional Information
actionDesign:
Pump
barrel:
28"
chamberLength:
3"
chokes:
F, M, C
gauge:
12 gauge
overallLength:
49"