Windham Weaponry AKICITA-PW18 Wood 12 GA 18.5" 3" Tactical Shotgun
Description
SKU: 18189639
  • Classic wood stock and forehand
  • AISI 4140 carbon steel barrel
  • Aluminum alloy receiver
  • Metal sight, Picatinny rail with rear sight function
  • Manual safety
  • Choke: Fixed Cylinder
  • Caliber: 12 gauge
  • Magazine capacity: 5+1
  • Trigger pull weight: 4.8-5.5 lb.
  • Drop at comb: 1.8"
  • Drop at heel: 2.6"
  • Stock shims: +5: 1.95"/2.75"; -5: 1.75"/2.45"; -10: 1.65"/2.35" - comes 1.6"/2.15"
  • Length of pull: 13.85"
  • Chamber: 3"
  • Barrel length: 18.5"
  • Overall length: 39.5"
  • Weight: 6 lbs. 6 oz.
View AllClose
Additional Information
actionDesign:
Pump
barrel:
18.5"
chamberLength:
3"
chokes:
Fixed cylinder
gauge:
12 gauge
overallLength:
39.5"